Shëndeti i gruas 12 Dhjetor 2019

Nëse keni perioda të çrregullta dhe me probleme, kujdesuni të hani sa më shumë prej këtyre ushqimeve

Shëndeti i gruas

Menstruacionet e rregullta llogariten që nga dita e parë e menstruacioneve të fundit e deri tek dita e parë e menstruacioneve të ardhshme dhe kjo kohë duhet të jetë 28 ditë, por mund të variojë nga njëra grua tek tjetra. Nëse kjo periudhë tenton të ndryshojë, atëherë mund të flasim për menstruacione të çrregullta.

Ka trajtime të ndryshme për menstruacionet e çrregullta në varësi të shkakut të tyre, por lajm i mirë është se ekzistojnë disa ushqime të cilat rregullojnë ciklin menstrual. Disa prej tyre janë:

Xhinxher

Xhinxheri përmban vitaminë C si dhe mganez i cili ndihmon me çrregullimet  menstruale. Përgatisni çaj xhinxheri për ta pirë gjatë gjithë ditës ose integrojeni në vakte.

Majdanoz

Majdanozi është një ndër bimët më të mira që ndihmon në rregullimin e periodave. Mund të zieni pak majdanoz dhe ta pini dy herë në ditë këtë çaj në periudhën e menstruacioneve.

Ananas

Ananasi përmban bromelain e cila stimulon rrjedhën e shtresave në mitër ose së paku zbutjen e tyre. Kjo është thelbësore për ato që kanë menstruacione të çrregullta, pasi ndihmon në pastrimin e mitrës nga gjaku i menstruacioneve dhe vezët e pafertilizuara. Ananasi gjithashtu ndihmon në prodhimin e qelizave të bardha dhe të kuqe të gjakut të cilat ndihmojnë në qarkullimin e gjakut.

Peshq të yndyrshëm

Peshqit e yndyrshëm si salmoni, harenga, skumbri, etj përmbajnë yndyra të shëndetshme, proteina si dhe acide yndyrore omega 3. Omega-3 ul inflamacionin, përgjegjës i mundshëm për problemet me menstruacionet.

Papaja

Trajtimi i periodave të çrregullta me papaja është një ide e shkëlqyer pasi ajo ndihmon në tkurrjen e muskujve të mitrës. Trajton nxehtësinë e trupit, kurse karoteni i pranishëm në këtë frut nxit prodhimin e estrogjenit. Kjo gjë ndihmon në rregullimin e periodave.

Shafrani i Indisë

Shafrani i Indisë lufton inflamacionin dhe dhimbjen. Ndihmon në rregullimin e periodave tuaja duke rregulluar prodhimin e hormoneve. Mund të përgatisni 'golden milk' duke përzier qumësht, shafran Indie dhe mjaltë.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor