Guide per shendetin 10 Dhjetor 2019

Për çfarë problemesh flasin mishrat e bardhë të dhëmbëve?

Guide per shendetin

Ngjyra normale e mishrave të dhëmbëve është ajo rozë. Kur mishrat e dhëmbëve ndryshojnë ngjyrën, mund të jenë tregues se diçka nuk është në rregull. Në këtë artikull, do të mësoni për arsyet e ndryshme pse zbardhen mishra të bardhë të dhëmbëve.

Gingivit

Mishrat e dhëmbëve janë gjthmonë të ekspozuar ndaj baktereve dhe kjo është arsyeja pse duhet respektuar një higjenë orale e rëndësishme. Një prej infeksioneve të mishrave të dhëmbëve është ai që ekspertët e quajnë gingivit. Mishrat e dhëmbëve zbardhen sepse 'largohen', tërhiqen. Kjo gjë mund të çojë në humbjen e dhëmbëve. Në disa raste mund të dëmtojë indet dhe kockat e gojës. Përveç mishrave të bardhë, gingiviti mund të prishë dhëmbët tuaj të bardhë. Ju gjithashtu mund të keni hemorragji sa herë përdorni fill dentar ose lani dhëmbët.

Kandidoza orale

Kandidoza orale është një infeksion i gojës i shkaktuar nga myku, një lloj kërpudhe. Kjo kërpudhë është shumë e ngjashme me atë që shkakton infeksionet mykotike vaginale.

Leukoplakia

Jeni një duhanpirës? Nëse një ditë zgjoheni me mishrat e dhëmbëve të mbuluar nga copa të trasha të bardha, vuani nga leukoplakia. Ekspertët thonë se kjo sëmundje është rezultat i acarimit të indeve në gojë për shkak të disa zakoneve jo të shëndetshme të jetesës.

Aftet e gojës

Ndonjëherë, aftet ose plagët e gojës, janë ulcera të dhimbshme që shfaqen në indet e buta të gojës dhe mishrat e dhëmbëve janë disa prej tyre.

Kanceri i gojës

Ka raste në të cilat mishrat e bardha të dhëmbëve janë një tregue i një problemi serioz. Një shembull është kanceri i gojës. Ky lloj kanceri mund të përhapet lehtësisht duke prekur pjesë të ndryshme të zgavrës së gojës, gjuhën dhe mishrat.

Anemia

Në disa raste, mishrat e bardha të dhëmbëve mund të jenë shkak i një çrregullimi të quajtur anemi. Kjo gjendje karakterizohet nga një numër i ulët i qelizave të kuqe të gjaktu që janë përgjegjëse për transportimin e oksigjenit në gjithë trupin.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor