Probleme te perditshme 15 Tetor 2019

Trajtoni njëherë e mirë problemet e qafës së ngrirë me metoda natyrale

Probleme te perditshme

Ju dhembin muskujt e qafës dhe nuk i lëvizni dot? Ju dhemb qafa kur ktheni kokën në një drejtim? Është një nga situatat e përditshme më të sikletshme me të cilat përballemi. Megjithatë, ekzistojnë disa metoda natyrale për të zbutur dhimbjet dhe simptomat e qafës së ngrirë. Ka disa lloje bimësh që ndihmojnë për këtë si për shembull, bima valeriane. Ziejeni këtë bimë dhe bëni kompresa të ngrohta në qafë.

Gjithashtu ka metoda të tjera për të lehtësuar qafën e ngrirë si për shembull banjat e shoqëruara me vaj rozmarine, dëllinje, livandoje, pishe ose arrëmyshku. Përveç kësaj, ta mbani qafën të palëvizur nuk do t’ju ndihmonte. Më mirë përpiquni ta lëvizni nga pak.

Nëse është sezon dimri dhe temperaturat jashtë janë të ulëta? Atëherë përgatisni një pije të ngrohtë me kanellë dhe shafran Indie. Është veçanëërisht e rekomanduar nëse sapo e keni marrë veten nga qafa e ngrirë.

Siç e vutë re nga metodat më lart, emëresi i përbashkët i tyre është ngrohja e muskujve. Lagështia ndihmon në relaksimin e muskujve dhe ndihmon qarkullimin e gjakut. Por sidoqoftë,edhe lagështia e tepërt nuk është e mirë prandaj duhet të balanconi temperaturën duke përdorur akull.

Ju pëlqejnë lëngjet e shtrydhura? Në vend të lëngut të zakonshëm të limonit ose porotkallit, provoni lëngun e selinosë. Është një mënyrë e shkëlqyer për të riparuar dëmtimet nervore.

Uthulla e mollës gjithashtu ndihmon shumë kundra këtij problemi. Ajo ka veti të shumta antibakteriale dhe aftësi shëruese të mëdha.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor