Orakulli i kuzhinës 4 Shtator 2019

Një filxhan në ditë nga ky çaj dhe qelizat e trupit nga koka tek këmbët do t'ju 'falenderojnë'; Ja dy përbërësit 'magjik'

Orakulli i kuzhinës

A e dini se kombinimi i xhinxherit me turmerikun (shafranin e Indisë) sjellin përfitime të mahnitshme shëndetësore? Këto erëza të fuqishme, me veti anti-oksiduese dhe anti-inflamatore janë miniera të vërtetë enzimash që promovojnë shëndetin mendor, atë të zemrës e jo vetëm. Studime të shumta kanë vërtetuar se jo vetëm kët erëza, por dhe disa të tjerë nxisin aktivitetin e qelizave të shëndetshme dhe parandalojnë shumimin e qelizave të këqija. Megjithatë ka një recetë që i përmbledh të gjithë këta përbërës në një pije, njohur ndryshe si eliksiri i shëndetit.

Përbërësit:

4 lugë të vogla xhenxhefil të tharë (ose 4 cm rrënjë xhenxhefili të freskët)

4 lugë shafran Indie  organik

¾ lugë piper i zi

¼ filxhan mjaltë

Kavanoz për ruajtje në frigorifer

Përgatitja:

1. Vendosni xhenxhefilin, shafranin e Indisë dhe specin e zi në një tigan.

2. Shtoni 1 gotë ujë dhe lëreni për pak minuta me zjarr të ulët.

3. Shtoni mjaltin pasi ta keni hequr nga zjarri

4. Mbuloni tiganin dhe lëreni të pushojë për rreth 1 orë. Mund ta lini gjithashtu gjatë gjithë natës për një përqendrim më të fortë.

5. Kalojeni masën në një napë, nëse keni përdorur xhinxherin e freskët të grirë (kjo për të hequr çdo mbetje)

6 Shtoni 3 gota ujë.

7. Ruajeni në një kavanoz në frigorifer.

10. Mund të shtoni më shumë ujë sipas shijes tuaj. Kjo gjithashtu vlen për ëmbëltuesin (preferohet mjaltë organik)!

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor