Pastrimi 16 Gusht 2019

Shpëtoni nga milingonat, merimangat dhe të gjitha insektet në shtëpi; Lulet që zhdukin çdo problem

Pastrimi

Gjatë verës, mushkonjat, mizat dhe merimangat shpesh enden nëpër shtëpi. Ju gjithmonë mund t’i vrisni ato por ky nuk është shpëtim.  As përdorimi i kimikateve për ti vrarë nuk është pasi mund ti bëjë keq fëmijëve tuaj. Këto bimë mbajnë larg çdo lloj insekti dhe për më tepër i japin shtëpisë aromë freskuese:

2. Mente:

Mund të ketë erë të freskët për ju, por insektet e urrejnë erën e nenexhikut. Mbajeni mente në vazo për të zmbrapsur mushkonjat, merimangat dhe dëmtuesit e tjerë.

3. Limoni:

Kjo erë e njohur e agrumit mban larg të gjitha insektet. Provoni të mbillni një nga këto barëra të bukura për një "qiri" të përhershëm  në shtëpi.

5. borziloku

Kjo barishte kuzhine nuk është e shkëlqyeshme vetëm në pjatat si pica dhe sallatë, por aromat dhe vajrat e saj gjithashtu ndihmojnë në zmbrapsjen e insekteve. Plus, duke e mbajtur në shtëpi, gjithmonë keni borzilok të freskët për të hedhur në pjatat tuaja.

6. Rozmarina

Nëse ju pëlqen të gatuani me rozmarinë, kjo është gjithashtu një bimë e mrekullueshme për të mbajtur rreth shtëpisë. Jo vetëm që gjithmonë do të keni aromë të freskët për të hedhur ushqime dhe kokteje, por gjithashtu do të mbani larg insektet.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor