Showbiz 14 Gusht 2019

Pas shumë kritikave, flet modelja e parë TRANGJINORE e Victoria’s secret; tregon historinë e jetës dhe “luftën” kundër paragjykimeve

Showbiz

Ajo është modelja e parë transgjinore që është pjesë e markës shumë të njohur për të brendshmet Victoria’s secret.  Pas debateve të shumta për imazhin e markës dhe modelet që ajo duhet të pranonte, Valentina Sampaio u bë pjesë e modeleve dhe “detyroi”drejtorin  e marketingut të tërhiej nga pozicioni i punës. Që kur ky lajm u bë i njohur për publikun e gjerë kritikat dhe paragjykimet që modelja është përballur ishin të pafundme. Për herë të parë ajo ka folur rreth jetën në një intervistë për Elle.com duke thënë se në moshën 8 vjeçare ajo është përcaktua si trangjinore nga një psikologe.

Ndërsa për karrierën e saj në këto moment ajo u shpreh: -" Kjo përfaqëson një fitore për shoqërinë, jo vetëm për komunitetin e transgjinorëve, por për të gjithë ata që janë ende të papërfaqësuar në fushën e modës."

"Po jetojmë një moment të veçantë, një evolucion dhe e gjithë kjo është shumë pozitive. Markat më në fund po kuptojnë rëndësinë e diversitetit.  Ky është një moment shumë i rëndësishëm jo vetëm për mua, po për komunitetin tim dhe më tej.”

 

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor