Aktualitet 4 Gusht 2019

Nëse keni menduar të shkoni në plazh, MOS E BËNI pa parë motin; Parashikimet nuk duken aq të mira

Aktualitet

Instituti i Gjeoshkencës ka bërë me dije se gjatë kësaj fundjave pritet të rikthehen reshjet e shiut dhe erërat e forta.

Sipas parashikimit, edhe zonat bregdetare pritet të përfshihen nga reshjet e shiut ndërkohë që në zonat veriore dhe në Shqipërinë Qëndrore pritet reshje në formën e shtrëngatës.

Parashikimi i motit sipas Institutit të Gjeoshkencës:

RESHJET

Në zona të kufizuara të qarqeve mund të shfaqen reshje në formën e shtrëngatës, por më të mundshme në qarqet e veriut dhe në qendër, sidomos në zonat malore (dhe ato pranë tyre).

TEMPERATURAT

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 22 / 31 °C

në vendet e ulëta: 24 / 34 °C

në vendet malore: 17 / 32 °C.

ERA

 Era do të vazhdojë të fryjë e lehtë, por deri mesatare gjatë pasditeve (për momente të shkurtra deri e fortë), sidomos në bregdet.

 

6

Nëse stresi dhe zënkat me partnerin nuk po ndalojnë e keni një zgjidhje: MARTOHUNI; ky është shpjegimi I studimeve të fundit

Nëse keni menduar gjithnjë se martesa do t'ja u shtojë përgjegjësitë, pjesërisht keni të drejtë por ka një gjë që ajo ja u lehtëson dhe ai është stresi. Sipas një studimi të bërë nga Bright Side me pjesmarrjen e 572 personave në moshat 21 dhe 55 u zbulua se ata që ishin të martuar kishin më pak stres. Pse? Shumë e thjeshtë ato I ndajnë problemet me njëri tjetrin dhe gjejnë zgjidhje të përbashkëta gjë që bën streset të jenë shumë larg përditshmërisë. Pra martesa ul nivelin e hormonit të kortizolit, hormonit të stresit, i cili është shkaktar i shumë sëmundjeve.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor