Pjata kryesore 2 Gusht 2019

Jo vetëm të skuqur, Linda Fishta na mëson si të bëni specat e mbushur në furrë me djathë lope

Pjata kryesore

Nga LINDA FISHTA/Fototgrafia ARMAND HABAZAJ


PËRBËRËSIT:
»» 4 speca të kuq të gjatë
»» 130-150 g djathë Scamorza (djathë lope)
»» 2 grushte ullinj pa bërthame
»» 1-2 thelpinj hudhër
»» rigon, vaj ulliri, kripë e piper sipas nevojës


PËRGATITJA: Ndezim furrën në temperaturën 180° C. Presim specat për së gjati, u heqim Farat dhe fijet. Njërën gjysmë e presim në kubikë shumë të vegjël, ndërsa gjysmat e tjera i vendosim në një tavë të lyer me pak fare vaj dhe i pjekim në furrë për rreth 20-30 minuta. Ndërkohë, specat në kubikë i skuqim në një tigan me pak vaj ku më parë kemi skuqur hudhrat, të grira imët. I spërkatim me pak kripë dhe i lëmë në zjarr të mesëm për 5 minuta, duke i përzier shpesh me lugë druri. I heqim nga zjarri dhe i hedhim në një tas bashkë me ullinjtë dhe djathin të prerë në kubikë të vegjël. I përziejmë me lugë pasi t’i spërkasim me pak piper të zi dhe rigon. Nxjerrim specat nga furra, i mbushim me masën që kemi dhe i fusim në furrë, në funksionin grill, për pak minuta, derisa djathi të jetë shkrirë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor