Kujdesi per fytyren 1 Gusht 2019

Bëjeni fytyrën tuaj të shkëlqejë jo nga djersa por nga lëkura e pastër dhe e shëndetshme; Ndiqni këto 4 hapa

Kujdesi per fytyren

Pamja është e rëndësishme, dhe lëkura e fytyrës gjithashtu, të dyja këto mund të thotë shumë për gjendjen dhe shëndetin tuaj. Ne nuk mund ta masim bukurinë, por mund ta bëjmë veten të dukemi të rregulluar, gjë që patjetër do të rrisë besimin tonë. Këto janë disa këshilla që ta bëni lëkurën tuaj të duket e shëndetshme pa shumë mundim:

Mos përdorni krem për fëmijë: Me siguri ju kanë këshilluar shumë herë të përdorni krem për fëmijë, veçanërisht në mot të ftohtë. Po, e bën lëkurën tuaj më të butë. Por vetëm për një kohë të shkurtër! Kjo për faktin se kremi për fëmijë përmban lanolinë që është i dobishme vetëm për fëmijët sepse qelizat e lëkurës së një fëmije rinovohen shpejt dhe nuk kanë kohë për të prodhuar mbrojtje natyrale. Por ky përbërës është i dëmshëm për të rriturit.

Pasi të lani fytyrën, mos e thani atë me një peshqir. Aplikimi i kremit në lëkurën e lagur është mënyra më e mirë për t’i dhënë asaj një forcim lagështie dhe lëkura juaj do të jetë në gjendje të thithë më shumë ushqim nga kremi.

Kur zgjoheni me sy të fryrë dhe nuk keni kohë për të përgatitur dhe aplikuar qese çaji të ftohtë ose kastravecë të freskët sepse duhet të merrni punë të gatshme, thjesht mbajeni kremin e syve në frigorifer dhe bëjeni të ftohtë akull. Do t'ju ndihmojë të hiqni qafe fryrjen.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor