Kujdesi per fytyren 1 Gusht 2019

Vetëm një kapsulë vitaminë E zëvendëson çdo krem anti-rrudhë e anti-plakje; Dermatologët tregojnë si duhet përdorur

Kujdesi per fytyren

Vitamina E është e njohur gjerësisht për përfitimet e saj për pamjen dhe shëndetin e lëkurës. E mira e saj është se mund të aplikohet në mënyrë topike (të jashtme) në fytyrën tuaj për ta bërë lëkurën të duket më e re dhe për të reduktuar inflamacionin. Vitamina E është vërtetuar se bën mrekulli për lëkurën tuaj, ndaj Living do të shkruajë më poshtë të gjitha mënyrat se si mund ta aplikoni atë për rezultate më të mira.

1. Vitamina E në fytyrën tuaj si trajtim gjatë natës

Vaji i vitaminës E mund të përdoret brenda natës si  një trajtim anti-plakje Vitamina E përmban një qëndrueshmëri të trashë, prandaj, është mirë që ta aplikoni atë para shtratit në mënyrë që të mund të përthithet plotësisht.  Në mënyrë që të lejoni produktin të përthithet plotësisht në lëkurën tuaj duhet që më parë të lani mirë fytyrën për të larguar çdo papastërti.

Nëse jeni duke përdorur vaj të pastër me vitaminë E, përzieni 1-2 pika të tij për çdo 10 pika të vajit të bajames, vaji i jojobës ose vaji i arrës së arrës së kokosit.

Aplikoni në lëkurën tuaj serumin e vitaminës E ose përzierjen sipas dëshirës tuaj duke përdorur gishtat.

Fërkoni fytyrën duke përdorur lëvizje të vogla rrethore ndërsa aplikoni përzierjen. Kjo do të stimulojë qarkullimin dhe përhapjen e produktit brenda në nivel qelizor.

Prisni të paktën 20 minuta pas aplikimit para se të shtriheni e të vendosni fytyrën në jastëk.

 Ky trajtim përsëritet të paktën 1-2 herë   në javë, si pjesë e një rutine për kujdesin e lëkurës rreth 30 minuta para gjumit.

2. Ju mund ta merrni dhe nga goja vitaminën E, por për të rriturit masa nuk duhet të kalojë 15 miligramë.

3. Maska me vitaminë E

Maskat  me vitaminë E duhet të  të kombinohen me përbërës të tjerë, përfshirë vitaminën C për të qenë sa më efektive.

Ju mund të bëni vetë maskën tuaj me vitaminë E duke kombinuar vajin e vitaminës E me një shtrydhje të lëngut të freskët të limonit, pak vaj bajame që qetëson lëkurën, me mjaltë e pak avokado të shtypur.

Lënia e kësaj përzierje në fytyrën tuaj për rreth 10- 20 minuta do të bëjë mrekulli për fytyrën tuaj.

Vitamina E është e tretshme në yndyrë, dhe kjo do të thotë se mund të depërtojë  në shtresat tuaja të lëkurës dhe në trupin tuaj.

Për të mos prishur ekuilibrin e yndyrës  natyral të lëkurës tuaj ose bllokimin e poreve, mos përdorni trajtime me vitaminë E më shumë se një ose dy herë në javë. LIVING

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor