Kujdesi per trupin 16 Korrik 2019

Nga pushi i fytyrës deri tek zona e bikinit, dy receta "dylli" për të shpëtuar nga qimet pa dhimbje në kushte shtëpie

Kujdesi per trupin

Këto receta të vjetra do t'ju ndihmojnë të hiqni qimet që keni në të gjithë fytyrën dhe trupin tuaj. Pas disa muajve të përdorimit, flokët në të gjithë fytyrën dhe trupin tuaj do të zhduken krejtësisht.

Për të filluar, ju do të duhet të merrni një grusht me lëvozhgën e arrave dhe ti digjni ato. Pastaj, hidhni hirin në ujë dhe lërini atë të qëndrojë atje për 12 orë. Së fundi, me një garzë vendoseni atë në pjesët e trupit që dëshironi të hiqni qimet. Bëni këtë disa herë çdo ditë dhe mbajeni për rreth 30 minuta. Në disa javë, flokët në të gjithë fytyrën dhe trupin tuaj do të zhduken.

Është dhe një recetë tjetër egjiptiane e cila për heqjen e qimeve të trupit, që është një opsion i bërë në mënyrë individuale në vend të depilimit (ose rruajtjes). Teoria që qëndron prapa kësaj recete është që flokët të hiqen nga rrënja dhe, kur të rritet përsëri, do të keni më pak, dhe do të jenë më e hollë. Kjo recetë është bërë nga një përzierje e sheqerit, ujit, dhe lëngut të limoni të ngrohur.

përbërësit:

2 gota sheqer

¼ filxhan lëng limoni

¼ filxhan uji

Përzieni përbërësit në një tigan, dhe ngrohni në temperaturë të ulët, duke përdorur një termometër. Pasi të jetë ftohur hidheni përzierjen në një enë qelqi. Vendoseni në vendin me qime për disa minuta,dhe më pas shpëlajeni.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor