Guide per shendetin 10 Korrik 2019

Këmbë të fryra dhe lëngje të tepërta? Kjo është erëza që duhet të përdorni çdo ditë

Guide per shendetin

Perimet shtohen zakonisht në gatim, por kjo barishte duket se ka shumë veti mjekësore. Është një central ushqimor me vitamina A, B, C dhe K dhe minerale si hekuri dhe kaliumi.

Ajo luan një rol në parandalimin e efekteve të diabetit në mëlçi, balancon sheqerin në gjak dhe ndihmon në bilancin afatgjatë të peshës.

Përveç kësaj,majdanozi  ul rrezikun e kancerit, mbron enët e gjakut, lufton inflamacionin në trup, nxit sistemin imunitar dhe mbron nga një sërë sëmundjesh - nga diabeti dhe kanceri i zorrës së trashë deri te astma.

Megjithatë, është një nga mënyrat më efektive për të trajtuar natyrshëm këmbët e fryra. Prandaj është gjithashtu popullor në mesin e njerëzve që kanë nevojë për të humbur peshë shpejt para një ngjarjeje të rëndësishme, pasi ajo eliminon lëngjet e tepërta nga trupi.

Fryrja e këmbëve përveç shtatzënisë  mund të shkaktohet edhe nga konsumimi i tepruar i ushqimeve të përpunuara dhe të kripura, një mënyrë jetese jo shumë aktive, dhe përdorimi i barnave të caktuara. Majdanozi është një ilaç i fuqishëm natyror që është përdorur për shekuj, dhe është një nga diuretikët më të mirë natyrorë që mund t'i përdorim.

Ai gjithashtu mbështet funksionin e veshkave dhe nëse ata e bëjnë punën e tyre në mënyrë adekuate, uji do të mbetet në trup për një kohë më të shkurtër dhe kjo do të ulë rrezikun e edemës( fryrjes së këmbëve). Përveç kësaj, majdanozi është i pasur me kalium, kështu që ndryshe nga diuretikët kimikë, ai do të mbajë nivele të shëndetshme të kaliumit në trup.

Kështu mund të përgatisni çaj majdanozi në shtëpi:

Në një tenxhere me ujë hidhni një filxhan majdanoz. Lëreni të ziej për 5 deri në 7 minuta dhe pasi të ftohet mund ta pini.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor