Kujdesi per trupin 10 Korrik 2019

KANELLA; përbërësi perfekt për të luftuar celulitin; Mësoni se si mund ta bëni këtë

Kujdesi per trupin

Celuliti është një problem që prek 90 për qind të grave, sipas artikullit të CNN "Kërkimi i pakapshëm për kurimin e celulitit vazhdon." Dermatologët kanë konfirmuar se kanella shkrin celulitin. Gjithashtu është vërtetuar se ekstrakti i kanellës përmirëson pamjen e lëkurës suaj.

Tingëllon si një ëndërr, apo jo? Por dermatologët në Universitetin e Grenoble thonë se ekstrakti i kanellës është një nga zhdukësit më efektivë të celulitit. Në eksperimentin e kryer ishin përfshirë 80 gra që kishin këtë problem. Dhe rezultatet ishin të shkëlqyera.

Gjysma e pjesëmarrësve ishin të ekspozuar ndaj një maske speciale kundër celulitit dhe masazhet, ndërsa pjesa tjetër e femrave u trajtuan me vaj kanelle. Është treguar se në grupin e dytë, celuliti u zvogëlua me 60% dhe vetëm 10% në grupin e parë.

Efekti mahnitës i kësaj aromë, është për shkak të përqendrimit të pasur të antioksidantëve dhe substancave të tjera të dobishme. Ekstrakti i kanellës stimulon aftësinë rigjeneruese të qelizave, përmirëson furnizimin e ushqyesve dhe aktivizon qelizat. Kanella ka aftësinë për të normalizuar shkëmbimin e substancave në lëkurë, e cila çon në djegien e më shumë kalorive dhe humbjen e peshës, kështu që të hiqni qafe celulitin - përdorni kanellë!

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor