Guide per shendetin 9 Korrik 2019

4 pijet që duhet të përgatisni nëse dëshironi të humbisni peshë në pjesën e barkut

Guide per shendetin

Hapi i parë për të reduktuar yndyrën e barkut është të prezantoheni me një dietë të duhur të shëndetshme - dhe kjo përfshin heqjen e pijeve me sheqer që janë të mbushura me kalori boshe. Pra, në vend që të vendosni për një pije me gaz, ose një pije energjike zgjidhni : çaj jeshil, kanellë dhe mjaltë, kafe e zezë, ujë i ftohtë, ose një lëng ananasi.

Ideja këtu është që të mos merrni kalori të kota, dhe në vend të kësaj të përfitoni nga disa pije të pasura me lëndë ushqyese dhe antioksidant. Këto pije nuk janë aspak një eliksir magjik për humbjen e peshës, por nëse i bashkoni ato me dietën tuaj të re të shëndetshme, ato patjetër mund t'ju ndihmojnë të arrini qëllimet tuaja të humbjes së peshës.

Çaj jeshil

Ky çaj është mahnitës për shëndetin tuaj duke bërë çdo gjë nga pastrimi i toksinave për ta mbrojtur atë nga kanceri dhe për të rritur shëndetin e lëkurës.

Kanellë dhe mjaltë

Në një gotë ujë të freskët, përzieni një lugë mjaltë dhe një gjysmë lugë çaji kanelle. Kjo pije duhet të ndihmojë procesin e djegies së yndyrës.

Smoothie me luleshtrydhe

Ky kombinim jo vetëm që detoksifikon zorrën e trashë dhe punon si diuretik, por edhe pastron mëlçinë, pastron gjakun dhe balancon sheqerin në gjak. Përbërësit janë anti-inflamator dhe antifungal, antibacterial.

Ujë me akull:

Kjo është pija e fundit për një dietë të shëndetshme! Ndërsa kjo mund të duket si një zgjedhje e thjeshtë, uji i mbuluar me akull ka disa përfitime të mahnitshme që janë të nevojshme për këdo që kërkon që shëndeti i tyre të kthehet në rrugën e duhur, ose të humbasë peshë.

Ekziston një teori se kur pini ujë të ftohtë trupi juaj duhet të djegë më shumë kalori për ta tretur ushqimin në sistemin tuaj. do të duhet të pini shumë ujë që kjo të ndodhë - por ka arsye të tjera të mira për të rrëmbyer një gotë uji me akull në vend të pijeve të tjera:

- Uji i pijshëm është mënyra më e mirë për të mbajtur trupin tuaj të hidratuar

- Pirja e ujit para një vakti mund t'ju ndihmojë të ndiheni më të ngopur

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor