Probleme te perditshme 1 Korrik 2019

Si të balanconi aknet hormonale; Përdorimi i këtyre vajrave do t’ju ndihmojë

Probleme te perditshme

Pabarazia hormonale mund të ndikojnë tek burrat dhe gratë dhe të shkaktojnë simptoma të shumta, duke përfshirë lodhjen, ndryshimet e humorit, çështjet e fertilitetit, shtimin e peshës, depresionin, pagjumësinë.

Nëse nuk trajtohet, çekuilibrat hormonalë mund të çojnë në sëmundje si diabeti dhe kanceri.

Dy vajrat esenciale në vijim mund t'ju ndihmojnë të trajtoni çrregullimet hormonale:

Vaj livande

Livanda ndihmon trupin për të balancuar ndryshimet hormonale, dhe gjithashtu trajton dhimbje për shkak të ngërçeve të barkut gjatë menstruacioneve.

Vaj Borziloku

Funksioni i gjëndrave të veshkave është të përballojë stresin e përditshëm, duke prodhuar kortizol. Ky vaj esencial nxit reagimin natyror të trupit ndaj stresit fizik dhe emocional.

Studiuesit kanë zbuluar se përdorimi i përditshëm i ekstrakteve të borzilokut zvogëlon simptomat e stresit të përgjithshëm, siç janë lodhja, problemet e gjumit dhe harresa.

Ja se si t'i përdorim ato në mënyrë që të trajtojmë mosbalancim hormonal:

-Ju duhet të përzieni vaj kokosi me disa prej këtyre vajrave esenciale dhe të lyeni zona të ndryshme të trupit, për të ndihmuar thithjen e tyre përmes lëkurës.

- Për të përmirësuar ekuilibrin e hormoneve, përzieni 2 pika vaj ulliri me 2 pika vaj  nga këto më sipër dhe krijoni një formulë të fuqishme aromaterapie.

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor