Kujdesi per trupin 21 Qershor 2019

Lëkura e varur nga mosha nuk do të jetë më një problem; Me këto përbërës mund të krijoni maskat më të mira

Kujdesi per trupin

Kur rritemi mësojmë më shumë dhe fitojmë liri më të mëdha por ka dhe rritja anët e saj negative. Njëra prej tyre është varja e lëkurës. Këtu janë 4 mënyra për të forcuar lëkurën e rënë:

1. Avokado dhe arra. Ushqime të pasura me vitaminë E si avokado dhe arrat mund të bëjnë mrekulli për lëkurën e varur. Livestrong shpjegon se kjo është për shkak se vitamina E luan një rol të madh në prodhimin e kolagjenit, i nevojshëm për rrudhat. Përveç konsumimit të ushqimeve të pasura me vitaminë E, mund të aplikoni një paste të bërë nga avocado pure dhe vaj ulliri në fytyrë si një hidratues natyral dhe forcues i lëkurës.

2. Tërshërë mjaltë dhe vezë të bardhë. Për të bërë një maskë të mrekullueshme të forcimit të lëkurës në shtëpi, përdorni një përzierje të të bardhëve, të tërshërës dhe mjaltë në fytyrë dhe qafë.

3. Vetë-masazh me vaj ulliri. Masazhimi i lëkurës e bën atë më elastik dhe të aftë për tu kthyer mbrapa.  Sugjerohet trajtimi i fytyrës dhe qafës tuaj me një masazh me vaj ulliri çdo ditë.

4.  Portokall dhe brokoli. Livestrong shpjegon se agrumet, frutat dhe perimet janë të mbushura  me vitaminë C që prodhon kolagjen, të cilat, sikurse vitamina E, ndihmojnë në mbushjen e rrudhave dhe forcimin e lëkurës.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor