Kujdesi per trupin 17 Qershor 2019

Reduktoni dhimbjen e mishrave të dhëmbëve në këto tre mënyra

Kujdesi per trupin

Mishrat e kuqe dhe të fryrë të dhëmbëve mund ta bëjnë jetën të mjerueshme. Shpesh, mund të krijojnë edhe siklet dhe gjakderdhje.

Në përgjithësi, shkaku i këtij problemi është higjiena jo e mirë e dhëmbëve, kështu që të mendoni për një ndryshim në mënyrën se si mbani higjienën e dhëmbëve është ajo që duhet të bëni.

Çaj jeshil. Përmban antioksidantë për reduktimin e inflamacionit, çaji jeshil rekomandohet nga mjekët për të ndihmuar me zbutjen e dhimbjes së mishrave të dhëmbëve. Thjesht filloni të pini çaj rregullisht.

Vaj i pemës së çajit. Vaj i pemës së çajit është i njohur për të ndihmuar në parandalimin e gjakut nga mishrat e dhëmbëve, sipas Medical News. Vendosni 3 pika vaj në një gotë me ujë të ngrohtë ujë të ngrohtë dhe shpëlani gojën me të dy deri në tre herë në ditë.

Aloe Vera: Gjithashtu  ndihmon në reduktimin e gjakut apo skuqjes së mishrave të dhëmbëve. Rekomandohet që të lyhet goja me lëngun e kësaj bimë për të paktën 30 sekonda.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor