Guide per shendetin 11 Qershor 2019

4 efekte surprizuese të kanellës që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni probleme të ndryshme të shëndetit

Guide per shendetin

 Ju mund të habiteni  kur të mësoni se përveç se kanella përdoret për ëmbëlsira apo si erz është  një agjent super-fuqishëm anti-bakterial dhe anti-fungale që mund të luftojë diabetin dhe të shërojë kërpudhat e thonjve të këmbëve. Këtu janë disa përdorime të tjera të saj:

1) Për të kuruar gripin dhe mushkëritë : Kanellës i pëlqen të shtypi bakteret që jetojnë në zorrën tuaj. Mund të jetë edhe efektive në luftimin e baktereve të tilla të rënda dhe të rënda si E.Coli, sipas një studimi të publikuar në PubMed.gov. Për të luftuar gripin dhe mushkëritë e tjera të stomakut, rekomandohet çaji i kanellës.

2) Aromë neutralizuese: Kanella është një aromë e ngrohtë, e lezetshme. Shpesh lidhet me gjethet e vjeshtës dhe mëngjesin e Krishtlindjeve. Edhe më mirë, kanellë është efektive në vrasjen e erërave të këqija. Kjo është për shkak se aromat e këqija shpesh shkaktohen nga bakteret dhe kanella është një antibakterial natyrore. Për të neutralizuar  erërat mjafton të vloni ujin em kanellë.

3) Shpejton metabolizmin: Ajo rregullon  sheqerit në gjak dhe ngadalëson zbrazjen e stomakut tuaj, sipas një artikulli në :Huffington Post.” Shtoni pak kanellë në një filxhan çaji ose në kafen e mëngjesit.

4) Luftoni sëmundjen e dhëmbëve dhe frymën e keqe: Mrekullitë anti-bakteriale të kanellës mund të kenë përfitime të mrekullueshme për shëndetin tuaj të gojës. Sipas Organic Lifestyle Magazine, ju mund të trajtoni sëmundjen e  gojës dhe frymës së keqe thjesht duke pirë ujë me kanellë ose duke e ngrënë atë.

5) Lufton  diabetit e tipit 2: Sipas “Mayo Clinic,” kanella ndihmon në uljen e sheqerit në gjak dhe rrit veprimin e insulinës. Për njerëzit me diabet të tipit 2, Klinika Cleveland rekomandon 1 deri në 4 gram ose 1/4 deri në 1 lugë çaji kanellë në ditë. Përveç përfshirjes së kanellës në dietë, njerëzit me diabet të tipit 2 mund të marrin përfitimet e zvogëlimit të sheqerit në gjak nga kanella duke marrë një shtojcë bimore në formën e një kapsule.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor