Pjata kryesore 7 Qershor 2019

Krepat bëhen edhe në tavë, Linda ju propozon t'i mbushni me patate dhe djathë

Pjata kryesore

Krepa është një lloj petulle e përbërë nga një shtresë shumë e hollë brumi e përgatitur me miell (kryesisht gruri ) të përzier me qumësht, ose ndonjëherë ujë ose birrë. Linda i ka gatuar sot në tavë, ndaj mos hezitoni t'i provoni pasi janë thjesht fantastike.

Nga LINDA FISHTA/Fotografia ARMAND HABAZAJ

Përbërësit për 4 persona:  2 presh 250g djathë Scammorza Affumicata (djathë i tymosur) të prerë në kubikë të vegjël 3 patate 500 ml pana Parmigiano i grirë pak gjalpë, vaj ulliri, kripë e piper, degë trumze.
Për brumin e krepave:  500ml qumësht 3 vezë 200g miell 0 kripë.

Përgatitja: Në një tas hedhim me sitë miellin, kripën dhe qumështin. I përziejmë me rrahësin e vezëve me dorë deri sa të mos kemi kokrra te brumi. Shtojmë vezët, të cilat i kemi përzier më parë me pirun. I përziejmë derisa të bëhen si brumë homogjen. E mbulojmë tasin dhe e lëmë brumin të pushojë për 30 minuta. Përgatitja e mbushjes: Pastrojmë preshët duke lënë mënjanë disa gjethe jeshile të tij. I presim në rrota të holla dhe më pas i skuqim në tigan me pak vaj ulliri.

Shtojmë patatet e qëruara dhe të prera në kubikë shumë të vegjël. Hedhim këtu 100ml nga pana dhe 2-3 lugë ujë, kripë e piper dhe i lëmë në zjarr derisa të zbuten patatet. Gjethet e preshit që kishim lënë mënjanë, i presim si spango të holla dhe të gjata dhe pasi t’i përvëlojmë në tenxhere të vogël me ujë të valuar për pak minuta, i lëmë mënjanë të ftohen. Pasi kanë kaluar 30 minutat, vëmë në flakë të mesme një tigan të sheshtë që nuk ngjit, e lyejmë me pak vaj. Hedhim me garuzhde pak nga brumi, e rrotullojmë tiganin që brumi të shpërndahet dhe kur të piqet nga njëra anë e kthejmë të piqet dhe në anën tjetër. Vazhdojmë kështu derisa të mbarohet i gjithë brumi. 

Mbushim çdo krep me pak nga mbushja e mësipërme, pak kubikë scamorze, pak gjethe trumze dhe lidhim çdo krep duke përdorur si spango gjethet e preshit që përvëluam më parë. I rendisim krepat e mbushur në një tavë të lyer me gjalpë, hedhim panën që na ka tepruar (400 ml), e spërkatim me djathë Parmigiano të grirë dhe më pas e fusim në furrën e ngrohur më parë me 180° për 15 minuta. I shërbejmë menjëherë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor