Pastrimi 27 Maj 2019

Nëse në shtëpinë me oborr ju kanë “pushtuar” merimangat; në këtë mënyrë mund t’i largoni pa kimikate

Pastrimi

Merimangat zakonisht banojnë jashtë, por ato mund të bëhen një telash i madh pasi të vendosin të ndërtojnë rrjetat e tyre brenda shtëpisë- ose, më keq, në kuzhinën tuaj.

Për fat të mirë, ka shumë mjete  në shtëpi për të menaxhuar këtë problem.

Vaj esencial mente, dhe larës enësh. Shtoni 3 gota uji, 1 lugë çaji larës enësh dhe 1 lugë gjelle vaji esencial mente në një shishe që ka sprite në mënyrë të tillë që të mund ta spruconi në vendet që ka papastërti.

 

Pastroni me lëkuren e agrumeve: Fërkoni lëkuren e agrumeve në tabela, dërrasa  dhe rafte librash për të parandaluar futjen e merimangave në shtëpi. Merimangat e urrejnë erën e tyre.

Vaji i kokosit. Me të vërtetë është një kurë për gjithçka, apo jo? Thjesht përzieni e një pjesë të vajit të kokosit me dy pjesë ujë  dhe kështu parandaloni futjen e merimangave në shtëpi.

Ujë i kripur. “Homesteading” thotë se deti është një vrasës i shkëlqyer i merimangës.  Bëni këtë përzierje dhe sprucojeni aty ku ka merimanga aose aty ku futen ato.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor