Kujdesi per fytyren 22 Maj 2019

Nëse nuk po përdorni vaj kokosi, po humbisni 4 përfitimet kryesore për shëndetin tuaj

Kujdesi per fytyren

Vaji I kokosit është Iartë në triglycerides dhe acid ricinoleic. Këto dy përbërës e bëjnë këtë vaj të të ketë fuqi shëruese që mund të përdoret si brenda ashtu edhe jashtë. Ai bën mirë për lëkurën, tretjen dhe flokët,  është një ilaç i provuar por i vërtetë. Kontrolloni 4 gjërat që mund të bëni me të dhe më pas do jeni një përdorues besnik i tij:

1.Kapsllëkun: WebMD thotë se vaji i kokosit që merret nga goja vepron si një nxitës i zorrëve që mund të ndihmojë në lehtësimin e kapsllëkut. Konsultohuni me mjekun tuaj për dozën.

2.Ndihmon për lëkurën e thatë dhe të irrituar. Një tjetër përdorim për vajin e kokosit është hidratimi i lëkurës së thatë. Sot Mjekësia thotë se ai përmban një përbërës, që e lejon atë që të tërheqë lagështi nga ajri për të hidratuar lëkurën. Përdoreni me këtë recetë: Kombinoni 3/4 filxhan çaji gjalpë shea , 4 lugë vaj kokosi dhe 5 deri në 10 pika vaj livando dhe kamomil.

3.Për të mbajtur fytyrën e pastër: Vaj i kokosit përmban veti antimikrobike të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e akneve. Ai gjithashtu është i trashë sa nuk do të bllokojë poret dhe nuk rrezikoni krijimin e pikave të zeza. “SC” ka disa receta për pastrimin e fytyrës. Për lëkurën me yndyrë duhet të përzieni 1 pjesë vaj kokosi me 3 pjesë të vajit të farave të luledielit  saffloëer ose vaj aguliçe. Për kombinim të lëkurës, përzierje 1 pjesë vaj kokosi me 4 pjesë vaj argani. Për lëkurë të thatë, përzieni 1 pjesë vaj kokosi me 10 pjesë vaj Camellia.

4. Trajton aknet. Ky vaj i trashë përmban acid ricinoleik i cili mund të ndihmojë në parandalimin e formimit të akneve dhe ndihmon në shërimin e akneve që janë tashmë në lëkurë. Bëni një maskë me vaj kokosi, duke përzier 2 pika vaj ricini, 2 pika vaj bajame. Aplikoni këtë në fytyrën tuaj natën para se të shtriheni për të fjetur.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor