Kuriozitete 13 Maj 2019

Nga rënia prej lartësisë tek përplasja me makinë, cilat janë kuptimet e këtyre 5 ëndrrave të frikshme

Kuriozitete

Ëndrrat janë mendime dhe imazhe, tinguj, zëra dhe ndjenja subjektive që i përjetoni kur jeni në gjumë. Psikologu dhe eksperti i ëndrrave Ian Wallace, i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në më shumë se 30 vite praktikë, ka hartuar një listë me 5 ëndrrat më të frikshme dhe kuptimin e tyre.

ËNDËRRONI SIKUR PO FLUTURONI: Të gjithë që kanë parë filma me superheronj kanë ëndërruar të paktë 1 herë. Po çfarë do të thotë? Të fluturosh në ëndrra simbolizon të jesh i lirë dhe i çliruar, sidomos pasi keni marrë një vendim të rëndësishëm në jetë.

ËNDËRRONI SIKUR PO RRËZOHENI/BINI: E kemi parë të gjithë këtë ëndërr dhe është e frikshme. Ndjenja e rënies nënkupton se jeni duke u varur më shunë se duhet tek një situatë, apo person i caktuar dhe keni nevojë të çliroheni. Sa më e lartë dhe e shpejtë të jetë rënia, aq më i varur ndiheni.

ËNDËRRONI SIKUR JU NDJEKIN: Të gjithë jemi ndjerë të ndjekur gjatë një ëndrre. Ndonjëherë është shumë e frikshme, apo jo? Por ç'do të thotë kjo gjë? Shumë e thjeshtë,nuk doni të përballeni me një problem që ju përndjek prej kohësh.

ËNDËRRONI SIKUR PO BËNI AKSIDENT ME MAKINË: Vërtetë e frikshme, por çfarë zbulon kjo ëndërr për psikikën tonë? Me sa duket, jo atë që mendoni. Kjo ndjenjë e të qënit ''jashtë kontrolli'' në thelb do të thotë që ju nuk mendoni se keni kontroll të mjaftueshëm mbi rrugën tuaj drejt suksesit.

ËNDËRRONI SIKUR JENI LAKURIQ NË PUBLIK: Ndërkohë që të gjithëve mund t'ju pëlqejë të rrini lakuriq në rehatinë e shtëpisë, ideja e të qënit lakuriq në publik ju tmerron. Kjo ëndërr nënkupton se jeni të dobët dhe të ekspozuar dhe nënkupton që ndoshta duhet të keni pak më shumë besim në aftësitë tuaja.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor