Kujdesi per fytyren 7 Maj 2019

Mënyrat më të mira për të zbehur rrudhat në fytyrën tuaj; 3 përbërës që gjenden lehtësisht

Kujdesi per fytyren

Për shumicën prej nesh, rrudhat janë vetëm një pjesë e plakjes natyrale. Megjithatë, sipas Web MD, ka kontribues të tjerë gjithashtu. Ato rrudha të thella që formohen në ballin tuaj dhe rrudhat pranë syve bëhen më të spikatura nga kontraktimet e zakonshme të muskujve. Të qeshurit, nervat mund t'i bëjnë ato më të dukshme. Gjëra të tjera të tilla si ekspozimi ndaj diellit, kujdesit i lëkurës dhe trashëgimisë gjithashtu mund të luajnë një rol në këtë problem.

Nëse jeni duke kërkuar mënyra për ti zbehur pamjen e rrudhave, lexoni për disa mjete të natyrshme:

3. AkullI: Sipas një artikulli në kujdesin natyral të fytyrës, thjesht duke përdorur akullin në fytyrën tuaj mund të përmirësoni shumë rrudhat e thella. Kjo përmirëson qarkullimin që e bën të vështirë për lëkurën të lirohet dhe të rrudhoset. Mbani një kub akulli në fytyrën tuaj për rreth 15 sekonda ose 20.

Aloe vera: është një mjet i thjeshtë por efektiv. Punon për të hidratuar lëkurën e cila mund të vonojë formimin e rrudhave. Thjesht aplikoni xhel nga aloe në fytyrë për 10-15 minuta para shpëlarjes.

5. Banane: Sipas “Daily Medical,” bananja bën shumë gjëra të mëdha për lëkurën. Vitamina A ndihmon në reduktimin e shfaqjes së njollave të errëta; vitamina B punon për të parandaluar plakjen, vitamina E mbron nga rrezet e dëmshme UV që mund të çojnë në rrudha dhe kaliumi hidraton lëkurën. Thjesht përzieni një banane me një lugë çaji me lëng portokalli dhe një lugë çaji kos të thjeshtë. Aplikoni në fytyrë për 20 minuta para shpëlarjes.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor