Kujdesi per fytyren 6 Maj 2019

Për të zhdukur aknet ju mjafton vetëm një domate; Të gjitha trajtimet e saj që ndihmojnë lëkurën tuaj

Kujdesi per fytyren

Puçrra mund të jenë frustuese, pothuajse në çdo moshë. Lëkura e kuqe, e përflakur mund të jetë edhe e dhimbshme. Kjo sëmundje e zakonshme (dhe është klasifikuar si një sëmundje e lëkurës nga Instituti Kombëtar i Shëndetit) është rezultat i poreve dhe gjëndrave të bllokuara.

Megjithëse është frustuese dhe e parehatshme, nuk është e rrezikshme. Ndërsa jeni duke u kujdesur me ilaçe apo jeni fiksuar pas heqjes së puçrrave duhet të kujdeseni dhe për rutinën e fytyrës tuaj. Dhe zgjidhjen mund ta keni brenda në shtëpi:

Domate si një kurë për puçrrat në fytyre: Sipas “Home” duke përdorur domate si pjesë e rutinës tuaj të kujdesit të lëkurës mund të ndihmojë në zbardhjen e shenjave të  akneve. Ky frut është i lartë në disa vitamina si vitamina A, C, E, K, dhe B6. Këto vitamina në këtë ushqim të shijshëm ndihmojnë në zvogëlimin e poreve.

Përveç kësaj, aciditeti i domateve mund të ndihmojë në balancimin e niveleve të pehashit në lëkurën tuaj, duke bërë që çrregullimet të jenë më pak të mundshme.

Përdorimi i domates në rrugën e drejtë

Nëse doni ta inkorporoni këtë fryt në rutinën tuaj, shikoni disa prej këtyre udhëzimeve shëndetësor.

1. Mënyra më e thjeshtë: merrni një domate dhe fërkoni fytyrën tuaj me të. Masazhoni me lëngun e saj pjesët që keni shenja.

2. Maska me domate: Nëse keni pak kohë shtesë, kjo metodë duhet të funksionojë mirë edhe në puçrra të rënda. Me tulin e domates krijoni një pastë. Vendoseni atë në fytyrë dhe mbajeni për 15 deri në 20 minuta.

4. Nëse nuk doni të mbani domaten për një orë në fytyrë ka një mënyrë tjetër më të lehtë: Përzini një lugë gjelle me lëng domate me disa pika lëng limoni në një pjatë të vogël. Aplikoni këtë përzierje në zonat e prekura të lëkurës dhe lijeniu për rreth pesë minuta, pastaj shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor