Ëmbëlsira 14 Mars 2019

Kek me portokall dhe pa vezë për 5 minuta

Ëmbëlsira

Përbërësit për një tavë me diametër 24-26 cm:

300 g miell 170 ml ujë 160 g sheqer 160 g gjalpë, i shkrirë e i vakët lëngu dhe lëkura e 1 e 1/2 portokalli bio (lëkurat të grira me rende të imët) 1 bustinë sodë për ëmbëlsira, 16 g

Përgatitja:

Në robot përziejmë ujin me gjalpin. Shtojmë lëngun dhe lëkurat e portokajve, sheqerin dhe në fund, sitim miellin dhe e shtojmë bashkë me sodën.

Brumin e hedhim në tavë të lyer më parë me gjalpë e miell dhe e pjekim në temperaturën 180 gradë, për rreth 45-50 minuta, ose derisa kur të bëjmë proven me kruajtëse dhëmbësh, ajo të dalë e pastër

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor