Kujdesi per trupin 26 Dhjetor 2018

4 ushqime që ju ndihmojnë në pakësimin e rrudhave/ thuajini lamtumirë plakjes

Kujdesi per trupin

ushqimio

Është koha të ushqeheni mirë që të kujdeseni për pamjen e jashtme. Mënyra më e mirë për të shmangur plakjen e parakohshme është t konsumoni disa ushqime të caktuara si p.sh:
Pulë e pjekur: Për tu dukur më të rinj. Mishi si peshku dhe fasulet janë të mbushura me proteina. Ndërsa ju jeni duke i tretur ato, trupi juaj kthen proteinat në aminoacidet për të ndihmuar në krijimin e qelizave të reja.
Hudhra: është e mbushur me antioksidantë që mbrojnë lëkurën të quajtur polyphenols, të cilat ndihmojnë gjithashtu nga radikalët e lirë, molekulat e paqëndrueshme që shkatërrojnë kolagjenin.
Çaji jeshi: Kafeja mund të rrisë rrezikun për tu krijuar rrudhat për shkak të përbërjes së saj. Në vend të kafesë mund të përdorni çajin jeshil i cili është plot me polifenol.
Vaj ulliri: Ky vaj i shëndetshëm është i pasur me acid oleik, një acid yndyror që e bën lëkurën të butë duke mbajtur membranat qelizore të lëngshme. Vitamina e saj E dhe polifenolet gjithashtu ndihmojnë që lëkura juaj të duket e re.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor