Kuriozitete 3 Dhjetor 2018

4 produktet nga të cilët krijoni varësi/ shmangini ato sa të mundeni

Kuriozitete

 gfhfgjhghjjh

Kur themi fjalën "varësi" mendojmë gjithmonë për lojërat e bixhozit, pijet alkolike dhe drogën. Por ka zakone të tjera, sjellje, madje edhe produkte të bukurisë që janë çuditërisht problematike dhe ju bëjnë që të krijoni varësi pa e kuptuar. Ato janë:
Zbutësi i buzëve: Nqs keni parë një shoqe që lyen vazhdimisht buzët me zbutës jo vetëm në dimër por dhe në verë ka një arsye shkencore pse kjo ndodh. Sipas Samantha Conrad, , një dermatologe në Northwestern Memorial HealthCare në Çikago, përbërësit në disa produkte mund të përfundojnë duke qenë çuar në tharje të buzëve ndërkohë që ju i përdorni për efektin e kundërt, përveç kësaj, ndjenja e të qënit" e varur nga zbutësi i buzëve "është se personi është bërë shumë i përdorur për një ndjenjë të ngjyrosur në buzët e tij ose të saj", thotë ajo.
Zbardhimi i dhëmbëve: Një gjë është të përdoret rregullisht kolinozi zbardhues për dhëmbët për njollat e verës së kuqe dhe kafesë dhe diçka krejt tjetër është të bëhemi të varur nga zbardhimi i dhëmbëve. Ka edhe një term për këtë: Bleachorexia i referohet të qenit i varur nga zbardhja e dhëmbëve, thotë Leslie Renee Toënsend, nga Klinika Dentare e Jefferson në Dallas, Texas. Përdorimi i tepruar ose keqpërdorimi i produkteve si lazera, shirita, xhel, mund të shkaktojë ndjeshmëri të dukshme, dhimbje dhëmbi, acarim të mishrave dhe smalt të dobësuar, shpesh të përkohshëm, por nganjëherë dhe të përhershëm.
Kremi hidratues: Nëse keni tendencë të hidratoni lëkurën tuaj më shumë se dy herë në ditë, duket se ajo që po bëni është në të vërtetë kundërshtuese dhe mund ta bëjë lëkurën tuaj të varur nga ai produkt. "Ka disa teori se përdorimi i vazhdueshëm i hidratimit mund ta bëjë lëkurën dembele," thotë Joshua Zeichner,drejtor i kozmetikës dhe studimeve klinike në departamentin e dermatologjisë në Spitalin Mount Sinai.
Pijet e gazuara dietike: këto pije mund të dëmtojnë metabolizmin tuaj, të çojë në shtimin e peshës dhe të shkaktojë probleme të shumta shëndetësore nga diabeti në presionin e lartë të gjakut. Por lënia e saj mund të jetë më e vështirë se sa mund të mendoni, sepse është e mundur që të vareni prej saj

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor