Kujdesi per trupin 14 Shtator 2018

Nuk dini si të trajtoni bërrylat e ashpër? Këto janë disa zgjidhje

Kujdesi per trupin

139160 9209910 1 0 1524839312 1524839318 1500 1 1524839318 728 6f9081b3ae 1525091556

Akumulimi i qelizave të vdekura të lëkurës, fërkimi, ekspozimi i gjerë ndaj diellit, ose një çekuilibër hormonal mund të bëhet shkak i bërrylave të errët. Këto pjesë të trupit tonë nuk përmbajnë gjëndra vaji dhe është e rëndësishme ti mbrojmë ata nga thatësia përmes kujdesit dhe higjenës së duhur.

Për shkak të vetisë zbardhuese, kastraveci është një nga zgjidhjet më efikase për këtë problem. Ai pastron bërrylat nga qelizat e vdekura dhe i hidraton ato. Përdorimi: Si fillimi fërkojini ato me copa kastraveci të prera e më pas lijini për rreth 15 minuta.

139110 9033760 1500XV2 0 1524821082 1524821099 1500 1 1524821099 728 e1d206eb8e 1525091556 1

Limoni dhe soda e bukës: Limoni është një nga përbërësit më të rëndësishëm që ndihmon në shkëlqimin e lëkurës ndërsa soda ndihmon në zbardhjen e saj. Përdorimi: përzieni lëngun e limonit me sodë dhe lyeni pjesën e lëkurës duke e lënë rreth 15 minuta.

Aloe Vera dhe qumësht: E para ka veti hidratuese si dhe antibakteriale. Bashkimi i të dyjave ndihmon shumë në zbardhje. Përdorimi: Miksoni xhelin e aloe verës dhe qumështin, më pas lyeni pjesët e caktuara dhe lijeni gjithë natën.139210 9046010 1500XV2 0 1524822139 1524822148 1500 1 1524822148 728 0e148f553e 1525091556

Solucionë të ngjashme dhe që përgatiten në të njëjtën mënyrë si këto që përmëndëm më sipër janë: Mjalti dhe lëngu i limonit, Fërkimi i lëkurës me patate, vaji i kokosit, sheqer dhe vaj ulliri në formën e skrabit dhe uthull me kos./BURIMI:BrightSIDE

 

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor