Pjata kryesore 14 Maj 2018

Receta më e thjeshtë e rizotos është me domate

Pjata kryesore

rizootet
Ndryshe nga rizotoja me perime, kjo recetë kërkon më pak përbërës dhe mund të përgatitet edhe më thjeshtë. Nëse nuk e kishit provuar ndonjëherë më parë, Linda Fishta e sjell për lexuesit e Living

Koha e përgatitjes – 30 minuta:

Përbërësit për 4 persona:
400 g oriz Carnaroli
300 g salcë domatesh, së cilës i kemi shtuar 1 lugë sheqer për t’i hequr aciditetin
200 g domate qershiza
1 litër lëng perimesh i valuar
3 lugë vaj ulliri
1 qepë
50 g djathë Parmigiano i grirë ose djathë tjetër kaçkavall me cilësi
50 g gjalpë i ftohtë nga frigoriferi i prerë në kubikë
borzilok i freskët

Përgatitja:
1.Në një tenxhere, skuqim qepën me vajin e ullirit dhe kur kjo të jetë bërë transparente, shtojmë orizin, të cilin e skuqim për 2 minuta duke e përzier vazhdimisht me lugë druri. Shtojmë një garuzhdë me lëng të valuar dhe kur ky të shterojë, shtojmë salcën e domates dhe një garuzhdë tjetër lëng. E përziejmë dhe e lëmë të ziejë duke shtuar lëng të valuar sipas nevojës.
2.Kur të duhen edhe 2 minuta nga zierja e orizit, hedhim domatet e prera në mes, borzilokun e copëtuar me dorë, dhe e rregullojmë për kripë.
3.Pasi orizi të ketë zier, e heqim nga zjarri, shtojmë gjalpin e ftohtë nga frigoriferi të prerë në kubikë të vegjël, djathin dhe i përziejmë me lugë druri.
E shërbejmë me gjethe borziloku.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor