Menu për fëmijët 29 Prill 2017

Çokollatë e përgatitur në shtëpi me fruta të thata

Menu për fëmijët

cokokpashke

Nga Linda Fishta, Fotografia Armand Habazaj

Kjo është një ide e shpejtë për t’ua dhuruar fëmijëve ose për t’i shërbyer për të rriturit me një filxhan kafeje.

Përbërësit:
300 g çokollatë e zezë me 70 për qind kakao

Fruta të thata sipas dëshirës ose karamele me ngjyra

Përgatitja:
E shkrijmë çokollatën në banjëmari dhe më pas e hedhim në një tavë me letër furre. E shpërndajmë me spatul dhe sipër i hedhim çokollata të vogla ose karamele, sipas dëshirës. E lëmë të ftohet plotësisht në temperaturë ambienti dhe pasi të jetë ftohur në frigorifer, e
copëtojmë në copa të vogla, të çrregullta.
E paketojmë në qese letre transparente nëse duam t’i bëjmë dhuratë për fëmijë ose e shërbejmë me kafenë për të mbyllur darkën.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor