Kujdesi per fytyren 8 Prill 2017

Si të eleminoni njollat kafe në fytyrë në kushte shtëpie/ Receta me dy përbërës

Kujdesi per fytyren

njollwkafer

Me kalimin e viteve lëkura e humb elasticitetin e shkëlqimin dhe njollat kafe fillojnë të shfaqen. Ekspozimi në diell, mungesa e përdorimit të kremit kundër diellit e shumë faktorë të tjerë ndikojnë në shfaqjen e këtyre të fundit. Melanina është përgjegjëse për pigmentin e lëkurës dhe nëse ju nuk tregoni kujdes të njëjtrajtshëm për të gjithë sipërfaqen e fytyrës, do të vuani nga problemet e lëkurës pas disa dekadash.
Për fat të mirë, njollat kafe nuk janë asgjë serioze. Ka raste të rralla kur këto njolla kthehen në kancer lëkure, por në më shumë se 90% të rasteve ato thjeshte janë aestetike dhe mund të zbehen në kushte shtëpie.
Kërkohen vetëm dy përbërësit bazë lëngu i qepës që vepron si mbrojtës i lëkurës dhe uthulla e mollës që është e pasur me acide hydroxyl alfa, të cilat veprojnë si exfoliant natyrore .
përbërësit:
1 qepë e freskët, 1 lugë uthull molle
Udhëzime:
Grini në rende ose në blender qepën derisa të copëtohet dhe më pas shtoni lëngun e uthullës së mollës. Me një pambuk lyeni pjesët e fytyrës që janë më të errëta. Përsëriteni këtë process çdo ditë për 2 deri në 4 jave.

ARTIKUJ TE NGJASHEM

  • Javor
  • Mujor
  • Vjetor